Nowość w Biletti.pl

Agadir

powrót do listy ciekawych miejsc

Urok marokańskich plaż

Agadir to największy kurort Maroka, znajdujący się nad Atlantykiem, w południowej części kraju. Plaża w kształcie półksiężyca, nad którą jest on położony, ma 8 kilometrów długości, a jej szerokość dochodzi miejscami do 300 metrów.

Agadir

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008

Stanowi ona największą atrakcję dla miłośników plażowania oraz spacerów. Ciepłe wody Atlantyku sprzyjają kąpielom morskim oraz uprawianiu sportów wodnych, takich jak: żeglarstwo, windsurfing, jazda na nartach wodnych.

Atrakcje miasta:

  • Jardin de Olhao – zespół ogrodowy będący symbolem przyjaźni Agadiru z portugalskim miastem Olhao. Jego zadaniem jest uwieczniać „więź historyczną”, która niegdyś tak często stawała się powodem konfliktów między Portugalią a Marokiem.
  •  
  • Ruiny kazby – forteca zbudowana w szesnastym wieku przez Portugalczyków, położona na północny zachód od miasta; nad bramą znajduje się inskrypcja z 1746 roku, która nakazuje przybywającym w to miejsce – „Drżyj przed Bogiem i czcij króla”. Fort, który wychodzi na dawne umocnienia portugalskie, został wybudowany w 1540 roku, a w 1752 roku – odnowiony, a wojska ponownie wprowadzone. Wały i mury obronne zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi zostały częściowo odbudowane w 1960 roku. Do kazby idzie się dość długo i najczęściej w upale, dlatego aby wyprawa ta nie była męcząca, lepiej wjechać na górę taksówką.
  •  
  • Park Vallee des Oiseaux – ptaszarnia, zoo oraz plac zabaw dla dzieci
  •  
  • Ujście Wadi Sous – można w tym miejscu zobaczyć niepowtarzalny widok tysięcy różowych flamingów, które założyły tu swoje gniazda.
  •  
  • Medyna – w wyniku trzęsienia ziemi Agadir został pozbawiony swojej Medyny. Włoski dekorator Coco Polizzi – pasjonat tradycyjnego budownictwa, marzył by jej odbudowa była jak najbardziej autentyczna. Jednak kamień węgielny pod tę budowę położono dopiero w 1992 roku. Medyna zajmuje powierzchnię 4,5 hektara. Powstała z kamieni, ziemi oraz drewna, które przywożono z okolicznych regionów. Prace nad jej ukończeniem trwają do dziś. Na obszarze tym oprócz budowli z kamienia będą również ogrody botaniczne oraz sztuczne jezioro.


„Agadir” po berberyjsku oznacza „mur” lub „ufortyfikowane miasto”. W epoce średniowiecza była to zaledwie niewielka osada, lecz dzięki Portugalii stała się ważnym ośrodkiem wymiany handlowej. Miasto zostało dwukrotnie znoszone przez trzęsienia ziemi – w 1731 oraz 200 lat później – w 1960 roku. Agadir musiał być więc dwukrotnie odbudowywany od nowa. Nie ma on typowego marokańskiego charakteru i nie można na podstawie tego miasta wyrabiać sobie opinii o specyfice tego kraju.

Agadir oferuje odwiedzającym go turystom słoneczny klimat przez cały rok. Wzdłuż głównych ulic miasta znajdują się sklepy, restauracje, dyskoteki, które prześcigają się w swoich ofertach, a wokół meczetów – liczne stragany, na których można kupić ciekawe wytwory arabskiego rzemiosła (biżuterię, wyroby ze srebra lub miedzi, dywany). Strefa hotelowa ma bardzo dobrą lokalizację – zarówno blisko plaży, jak i centrum. Agadir jest zatem miastem solidnie przygotowanym na licznie odwiedzających go przez cały rok turystów.
 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry