Nowość w Biletti.pl

Barcelona

powrót do listy ciekawych miejsc

Duma Gaudiego

Zwiedzanie Barcelony to prawdziwa uczta dla zmysłów.To miasto jest atrakcyjne o każdej porze roku i przyciąga rzesze turystów nawet zimą.

Barcelona – stolica Katalonii, miasto położone w północno-wschodniej części kraju nad Morzem Śródziemnym, uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Zwiedzanie Barcelony stanowi prawdziwą ucztę dla zmysłów. Przemierzając miasto, co krok napotykamy zaskakujące budowle modernistyczne, wspaniałe muzea i kompleksy sztuki współczesnej, majestatyczne kościoły oraz liczne malownicze zaułki. To miasto jest atrakcyjne o każdej porze roku i przyciąga rzesze turystów nawet zimą (zimą jest zwykle dodatnia temperatura). Im bliżej lata tym cieplej, ale i bardziej tłoczno. Językiem urzędowym jest j.hiszpański, a obowiązująca waluta to euro (1 euro = 100 eurocentów).

Tanie Hotele BARCELONA - Zobacz aktualne promocje!


Atrakcje

  • Sagrada Familia - kościół Świętej Rodziny – ikona miasta, na jego tworzenie Gaudi poświęcił 40 lat. Budowa rozpoczęła się 120 lat temu i trwa nadal. Świątynia znajduje się przy stacji metra Sagrada Familia.
  • Font Mágica – magiczna fontanna przy Pałacu Narodowym. Jest ona jednym z symboli miasta. Odbywają się tu niesamowite spektakle światło-dźwięk. Przed fontanną i Pałacem Narodowym jest Plac Hiszpański. W jego centrum znajduje się fontanna przedstawiająca morza opływające Półwysep Iberyjski.
  • Park Montjuic - Żydowskie Wzgórze - mieści się w południowo-zachodniej części centrum miasta. Na szczyt Montjuic można dostać się kolejką linową lub pieszo. Część zbocza wzgórza otoczona jest pięknymi parkami i ogrodami, znajduje się tam wiele obiektów dostępnych dla turystów m.in. muzeum militarne, zamek - Castell de Montjuic, Pałac Narodowy, a nieopodal Stadion Olimpijski oraz inne obiekty sportowe.
  • Castell de Montjuic – zamek położony na wzgórzu Montjuic. Wstęp jest bezpłatny z wyjątkiem wnętrz, w których znajduje się muzeum militarne. Z zamku rozpościera się wspaniała panorama na miasto, port i morze.
  • Camp Nou - stadion słynnej drużyny piłkarskiej FC Barcelona (przy stacji metra Collblanc). Wejście na obiekt jest płatne ale w cenę biletu wliczony jest wstęp do muzeum klubu FC Barcelona.
  • La Ramblas – ogromny deptak handlowy z niezliczoną ilością straganów z kwiatami, książkami i pamiątkami. Zaprojektowany został na wzór francuskich bulwarów, z centralnym chodnikiem do spacerowania, jezdnią dla ruchu kołowego po jego obu stronach i drzewami posadzonymi wzdłuż całej długości. Jest ciągiem alei o różnych nazwach i odmiennym wyglądzie. Spacer najlepiej rozpocząć od Casa Milà tzw. La Pedrera czyli Kamieniołom (przy stacji metra Diagonal). Następnie można udać się do położonego niedaleko Casa Batlló. W bocznej uliczce od Nou de la Rambla, stoi Pałac Guell - pierwszy w Barcelonie budynek, w którym zastosowano oświetlenie gazowe.
  • Tibidabo - najwyższe wzniesienie w okolicach Barcelony. Z wysokości 500 m n.p.m. przy dobrej widoczności można dojrzeć pasmo Pirenejów, a nawet Majorkę.
  • Raval - dawna przemysłowa dzielnica, która została przebudowana pod koniec w XX w. i całkowicie zmieniła swój wygląd. Obecnie znajdują się tutaj liczne galerie, modne kafejki i restauracje.
  • La Barceloneta – dzielnica rybacka słynna ze znakomitych tapas (smaczne przekąski z ryb i owoców morza). Warto się wybrać na spacer długimi wąskimi, nieco zniszczonymi, ale przez to urokliwymi uliczkami.
  • Barri Gotic - dzielnica gotycka z wspaniałymi zabytkami, z których większość pochodzi z XIV i XV w. W dzielnicy tej można zobaczyć m.in.: Saló de Cent (Sala Rady Stu), Casa de la Ciutat (ratusz), Palau de la Generalitat (Pałac Parlamentu), La Seu (wspaniała gotycka katedra).

 
Hiszpania… od kuchni …
Kuchnia hiszpańska bazuje na specjalnościach regionalnych, przyrządzanych z produktów typowych dla kuchni śródziemnomorskiej, która bazuje na rybach, owocach morza, a także warzywach; popularna jest oliwa z oliwek. Charakterystyczne dla Hiszpanii są także pikantne, podsuszane wędliny oraz mięso królicze i jagnięce. Jeśli chodzi o napoje, to prócz wszechobecnego wina, pija się m.in. sangríę (napój na bazie czerwonego wina i owoców), a także sidrę (rodzaj jabłecznika) oraz piwo. Znakomita jest kawa, która w Hiszpanii uważana jest za deser. Herbaty nie pija się tu praktycznie wcale. Deser, prócz owoców sezonowych i lodów, stanowią różnego rodzaju budynie i ciasta.

Zwiedzając Barcelonę należy uszanować zwyczaj Hiszpan do popołudniowej siesty. Trwa ona zwykle od 14:00 do 17:00. To pora największych upałów. W tym czasie Hiszpanie mają przerwę w pracy. Sklepy, urzędy, muzea i inne instytucje są zamknięte.

Jeśli spodobała Ci się Barcelona i chciałbyś spędzić tu więcej czasu, zatrzymaj się w jednym z wybranych hoteli:

www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/es/Spain/201/Barcelona
 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry