Nowość w Biletti.pl

Bratysława

powrót do listy ciekawych miejsc

Klejnot Dunaju

Bratysława przyciąga swą przytulnością, co prawda niezbyt dużego a jednak tętniącego życiem miasta. Zwiedzający zostaną oczarowani urokiem zabytków i bogactwem historii przeplatającymi się ze współczesną zabudową typową dla wielkich miast.

Bratysława

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008

Bratysława leży na południowym zachodzie Słowacji, rozpościera się na obydwu brzegach Dunaju oraz u podnóża pasma górskiego Małych Karpat. Dzięki tak doskonałemu położeniu, koncentruje się w tym miejscu ożywione życie. Bratysława stoi otworem nie tylko na Europę, ale także na cały świat, o czym świadczy rosnąca ciągle liczba odwiedzających turystów z różnych jego stron. Przyciąga ich tutaj przytulność co prawda niezbyt dużego a jednak tętniącego życiem miasta, urok zabytków i bogactwo historii przeplatające się ze współczesną zabudową typową dla wielkich miast Europy Środkowej. Pałace, nowoczesne centra handlowe, doskonałość kunsztu słowackich kucharzy i browarników, przyjazne nastawienie mieszkańców, liczne międzynarodowe imprezy kulturalne i sportowe, wystawy, handlowe przedsięwzięcia.
Językiem urzędowym jest j.słowacki, a obowiązująca waluta to euro (1 euro = 100 eurocentów). 

Tanie Hotele BRATYSŁAWA - Zobacz aktualne promocje!

Atrakcje

  • Zamek Bratysławski - malowniczo położony zamek na wysokiej skarpie nad Dunajem. Obecnie w zamku mieści Słowackie Muzeum Narodowe z licznymi zbiorami mebli, broni, obrazów, zegarów, monet i medali. Obok zamku znajduje się też Baszta Luginsland z Muzeum Muzycznym, gdzie zgromadzono stare instrumenty ludowe. Niedaleko zobaczyć można również XV-czną gotycką Bramę Zygmuntowską.
  • Katedra świętego Marcina (Dom sv. Martina) to dawny kościół koronacyjny królów węgierskich - świadczy o tym korona umieszczona na czubku wieży. Znajduje się tuż przy ruchliwej ulicy Staromiejskiej, prowadzącej do Nowego Mostu na Dunaju.
  • Pałac Prymasowski - klasycystyczny pałac z XVIII w., dawna siedziba arcybiskupa Esztergomu. Można tu zwiedzić oryginalne wnętrza ze słynną Salą Lustrzaną, gdzie podpisano w 1805 roku pokój preszburski między cesarzem Francuzów i królem Włoch Napoleonem a cesarzem Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.
  • Pałac Mirbachov - najpiękniejszy budynek barokowy w Bratysławie. Znajduje się tutaj muzeum ze znakomitą kolekcją barokowych obrazów oraz setkami miniatur, przedstawiających sceny z biblii oraz alegoriami pór roku.
  • Pałac Grassalkovicha - obecnie pełni rolę Pałacu Prezydenckiego. Przed pałacem odbywają się uroczyste zmiany warty, a przed potężnym ogrodzeniem mieści się współczesna fontanna o kształcie kuli ziemskiej, symbolizującej pokój między narodami. Na tyłach pałacu znajduje się przepiękny park. Wschodnią stronę placu przysłania budynek Poczty Głównej, podobno największy na świecie, oraz odwrócona piramida siedziby Słowackiego Radia. Przy placu stoi też siedziba Rady Ministrów w byłej letniej siedzibie arcybiskupa Esztergomu, wybudowana w XVII wieku.
  • Stare Miasto to prawdziwy labirynt uliczek. Najsłynniejszą jest ulica Michalska, którą rozpoczyna biała i wysoka na 50 m wieża Michalska. Można wejść do środka by obejrzeć Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich. Atrakcję stanowi również wyjście na taras widokowy, skąd rozciąga się wspaniały widok na starówkę i zamek bratysławski. Idąc wzdłuż ulicy Michalskiej mijamy po drodze barokowe XVIII-czne pałace węgierskich arystokratów. Kawałek dalej, przy skrzyżowaniu z ulicą Sedlarską znajduje się pałac Komory Królewskiej z alegoriami Sprawiedliwości i Praworządności na szczycie. Idąc dalej ulicę Venturską mijamy barokowo-klasycystyczny pałac de Pauliho, mieszczący bibliotekę uniwersytecką, a niegdyś parlament węgierski. Obok stoi budynek ambasady austriackiej, pałac Palffyho, w którym jeden koncert dał sześcioletni Mozart.
  • Rynek z renesansowym ratuszem - pośrodku rynku wznosi się XVI-czna fontanna Rolanda, przedstawiająca cesarza Maksymiliana II. Naprzeciwko stoi stary ratusz (Stara radnica), z barokową wieżą, z której czasami słychać dźwięki różnych melodii, a po zmroku tańce laserów. Warto wejść na wewnętrzny dziedziniec ratusza, gdzie można odpocząć od tłumów turystów i w spokoju zwiedzić Muzeum Miejskie. W niektóre dni tygodnia i o określonej godzinie można też wejść na ratuszową wieżę.
  • Devin – rozległe ruiny zamczyska umiejscowione na wapiennej skale na wys.212 m n.p.p. Na terenie rozległych ruin zamkowych na uwagę zasługują pozostałości rzymskiej twierdzy oraz ekspozycja historyczna w zrekonstruowanym renesansowym skrzydle pałacowym. U stop zamku rozciąga się stara winiarska wioska Devín, w której działa kilka restauracji, winiarni i gospód.


Słowacja… od kuchni …

W dzisiejszej kuchni słowackiej wiele jest sąsiedzkich zapożyczeń od Węgrów, Czechów i Rusinów. Przeważają dania mięsne z sosami, knedlikami i korniszonami oraz kapustą. Do rangi potrawy narodowej urosły bryndzové halušky – drobne kluseczki z ciasta ziemniaczano-mącznego podawane z bryndzą i okraszone smalcem ze skwarkami oraz śmietaną. Obok znakomitej bryndzy ciągle rosnącym uznaniem cieszą się oravské korbáčiký – coś w rodzaju oscypków formowanych w wiązki cieniutkich włókien, dostępne w wersji solonej lub dodatkowo wędzonej. Do oryginalnych potraw słowackich należą liczne dania mączne (kluski, knedle z owocami), potrawy z baraniny i dziczyzny oraz wariacje na temat kiszonej kapusty. Kuchnia węgierska zaznaczyła się na Słowacji gulaszem, w tym bograczem (guláš kotlikovy), paprykową zupą rybną halászlé i zastosowaniem ostrych przypraw: papryki i czosnku. Od Rusinów pochodzą pierogi i bliny, a od Czechów – knedliki i smażone karpie. Do podstawowych potraw, dostępnych bodaj w każdej restauracji w kraju, należą m.in. hemendeks (jajko na szynce), hovädzia polievka (rosół wołowy), vyprážený syr (smażony, panierowany żółty ser), rieberko (schabowy z kością), rezeň (kotlet), guláš (gulasz), kura (kurczak), palačinky so zavareninou (naleśniki z konfiturą), zákusok (ciastko) i zmrzlina (lody).
Słowacja nie jest rajem dla wegetarian. Nawet jeżeli potrawa figuruje pod nagłówkiem bezmäsité jedlá (dania bezmięsne), nie znaczy to, że nie zawiera mięsa, a jedynie jest go znacznie mniej niż zwykle. Najbardziej popularnym bezmięsnym daniem jest vypráżený syr, czyli plaster sera zapieczony w bułce tartej, podawany z ziemniakami i dużą ilością sosu tatarskiego (zapieczony z szynką nosi nazwę plnený lub so sunkou).
Popularnym napojem jest oczywiście piwo. Nie jest może ono aż tak wszechobecne jak w Czechach, jednak z roku na rok spożycie tego trunku na Słowacji wzrasta. Jeśli chodzi o wina to najbardziej renomowane gatunki win to m.in. Limbašský silván, Pezinské biele, Račianska frankovka, Nitrianské knieža i Skalický rubin, a także znakomite tokaje z Zemplinu.

 Jeśli planujesz na dłużej zatrzymać się w Bratysławie, skorzystaj z oferty wybranych hoteli:

www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/sk/Slovakia/11190/Bratislava

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry