Nowość w Biletti.pl

Londyn

powrót do listy ciekawych miejsc

Nowoczesna metropolia

Londyn to największe miasto Europy (przed Paryżem i Moskwą), jest także jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji.

Londyn – stolica Wielkiej Brytanii - miasto w południowo-wschodniej części. Londyn położony nad Tamizą, jest największym miastem Europy (przed Paryżem i Moskwą), jest także jednym z większych miast świata zarówno w skali samego miasta jak i aglomeracji.
Współczesny Londyn jest największym europejskim centrum finansowym (kilkaset banków, największa giełda w Europie, liczne towarzystwa ubezpieczeniowe i inwestycyjne), ogromnym ośrodkiem przemysłowym (produkcja elektroniki, statków, chemikaliów, włókiennictwa i in. oraz największym światowym ośrodkiem handlu kauczukiem i poligrafii). Miasto pełne zabytków i muzeów przyciąga rocznie kilkanaście milionów turystów, jest także największym europejskim węzłem komunikacji lotniczej (lotniska Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton, City Airport). Administracyjnie Wielki Londyn (Greater London) jest podzielony na 32 dzielnice. Najważniejsze z nich to City of London i City of Westminster położone na lewym brzegu Tamizy, oraz Southwark i Lambeth na prawym, południowym brzegu.
Językiem urzędowym jest tu oczywiście j.angielski, a obowiązująca waluta to funt szterling (1 funt = 100 pensów).

Co warto zobaczyć?

 • Big Ben - ważący 14 ton dzwon umieszczony na szczycie 106 metrowej wieży (jednej z dwóch wież londyńskiego parlamentu). Uważany jest on za symbol Wielkiej Brytanii.
 • The Palace of Westminster - siedziba parlamentu, który składa się z dwóch izb: niższej - House of Comous (Izba Gmin) i wyższej - Hous of Lords.
 • Westminster Abbey - Opactwo Westminsterskie - jedna z najbardziej znanych świątyni w Wielkiej Brytani. Tutaj odbywają się koronacje królów Anglii.
 • Buckingham Palace – oficjalna, stała rezydencja królewska od 1837r. Obecnie pałac ten jest zamieszkany przez królową Elżbietę II. Jej obecność sygnalizuje wciągnięty na maszt sztandar. Przed pałacem można obejrzeć słynną na całym świecie ceremonię zmiany warty.
 • Katedra Św. Pawła - ma ona około 220 metrów długości i około 110 metrów szerokości. Msze odbywają się tutaj jedynie w niedziele i Boże Narodzenie, jednak za uczestniczenie w takiej liturgii pobierana jest opłata. W środku katedry znajduje się kilka godnych uwagi galerii.
 • Tower Bridge – najpopularniejsza atrakcja miasta. Most nad Tamizą, zbudowany z dwóch wież i dwóch przęseł. Każde przęsło waży około 1100 ton i podnosi się do góry w ciągu 1 min 30 sekund. Niestety, coraz rzadziej widuje się wysokie statki, toteż most podnosi się zaledwie kilka razy w tygodniu. www.towerbridge.org.uk
 • Tower of London - twierdza położona nad północnym brzegiem Tamizy, tuż przy Tower Bridge, otoczona kilkoma rzędami murów i dawnym korytem fosy, obecnie zarośniętym trawą. Centralną część warowni stanowi White Tower ( Biała Wieża) gdzie obecnie mieści się imponująca kolekcja zbroi i innych militariów. 
 • Madame Tussauds – słynne muzeum figur woskowych. Wystawa podzielona jest na kilka części, gdzie zwiedzający mogą podziwiać znanych, jak i tych cieszących się złą sławą postaci zarówno w przeszłości jak i również w teraźniejszości. Wśród kilkuset figur można także zobaczyć dwóch Polaków: Jana Pawła II oraz Lecha Wałęsę. www.madame-tussauds.co.uk
 • Tussauds London Planetarium – kopalnia wiedzy na temat astronomii. Są tu figury woskowe Galileusza i Einsteina oraz przestrzenne modele ich teorii. Oprócz tego można tam zobaczyć różne rekwizyty związane z dziedziną astronomii. Można tu wejść na ten sam bilet co do Madame Tussauds.
 • London Eye - najwyższe na świecie koło widokowe, swoją konstrukcją przypominające koło rowerowe (200 razy większa od zwykłego koła rowerowego). Umożliwia podziwianie panoramy Londynu w promieniu 48 km. www.londoneye.com
 • Wembley - drugi co do wielkości stadion w Europie (zaraz po Hiszpańskim Camp Nou). Obecnie na trybunach może równocześnie zasiąść 90,000 widzów. Na Wembley Stadium odbywają się mecze piłki nożnej, rugby, żużel, zawody lekkoatletyczne oraz koncerty.
 • Trafalgar Square – przepiękny plac w sercu centralnego Londynu z piękną kolumną Nelsona, fontanną oraz dwoma pomnikami: Jakuba II i Jerzego IV. 
 • National Gallery – Galeria Narodowa z najcenniejszą w kraju kolekcją malarstwa przedstawicieli niemal wszystkich epok.
 • Muzea: Science Museum, British Museum, Natural History Museum, War Museum, London Dungeon, Victoria and Albert Museum, Tate Modern. Wstęp do muzeów jest bezpłatny!!! 


Londyn… od kuchni … 
Wielka Brytania wniosła do kuchni światowej przede wszystkim śniadania na gorąco, popołudniowe herbaty i tradycyjne puddingi. Tradycyjne brytyjskie nie jest bynajmniej lekkostrawne. Składa się ono ze smażonego bekonu i kiełbasek, obsmażanych pomidorów, jajek i fasolki. 
Anglia pierwsza wprowadziła „fast food” i dania na wynos w postaci słynnej fish & chips (ryby z frytkami), sandwiches (kanapek) oraz cornish pasty (mięso i warzywa w cieście). Współczesna kuchnia brytyjska jest różnorodna i nowatorska, niemniej warto również spróbować tradycyjnych dań, które przyrządzane są z pierwszorzędnych składników, takich jak wołowina, mięso jagnięce i dziczyzna a także ryb i owoców morza. Anglicy są powszechnie postrzegani jako najwięksi na świecie miłośnicy herbaty. Stanowi ona remedium na wszystko – choroby, stresy, niepowodzenia. Zwykle herbata jest mocna, słodka i z dużą ilością mleka. Spożycie piwa jest także wysokie, podobnie jak i różnorodność oferowanych rodzajów piwa. Najpopularniejszym rodzimym gatunkiem jest „Ale”. Najsłynniejszym trunkiem z Wysp jest whisky. 

Jeśli spodobał Ci się Londyn i chciałbyś spędzić tu więcej czasu, zatrzymaj się w jednym z londyńskich hoteli:

www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/gb/United-Kingdom/1174/London  

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry