Nowość w Biletti.pl

Side

powrót do listy ciekawych miejsc

Perła Riwiery Tureckiej

Side

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008

Riwiera Turecka to ponad 200-kilometrowy pas wybrzeża znajdujący się między Morzem Śródziemnym a Górami Taurus piętrzącymi się na ponad 4000 metrów. Nie bez powodu jest ona nazywana chlubą Turcji. Bowiem skąpane w słońcu plaże, turkus morza oraz drzewa pełne pomarańczy niewątpliwie stanowią wizytówkę tego regionu. Szczęśliwcy, którzy rozkoszowali się już wypoczynkiem w tych rejonach Europy, zgodnie twierdzą, że okolice kurortu Side są najpiękniejsze. Po anatolijsku nazwa miasta oznacza granat. W czasach starożytnych było to bogate miasto znane z piractwa oraz handlu niewolnikami. Pod koniec dwudziestego wieku zostało ono przekształcone w miejscowość turystyczną.

Side uważana jest za jedną z bardziej malowniczych miejscowości południowego wybrzeża. Położona na dużym cyplu oraz oblana z trzech stron ciepłym morzem, przyciąga turystów niemal przez cały rok, ponieważ sezon trwa tu aż do końca listopada. W tym miejscu nie można się nudzić. Miasto oferuje tawerny, beachcluby, szkoły dla miłośników windsurfingu, przejażdżki wielbłądem.

Side nie jest jedynie obleganym przez turystów kurortem. To małe, nastrojowe, zamknięte dla ruchu kołowego miasteczko ma swój niepowtarzalny urok dawnej tureckiej osady. Można je łatwo obejść, co parę kroków napotykając starożytne ruiny. Warto wybrać się również do tutejszego muzeum, by obejrzeć bezcenne pamiątki sprzed wieków: sarkofagi, posagi oraz biżuterię.

Najciekawsze zabytki Side to amfiteatr z okresu rzymskiego, który był w stanie pomieścić 15 tysięcy widzów i agora (starożytny rynek), jak i biblioteka oraz bazylika z czasów świetności Bizancjum. Ruiny świątyń Apolla i Ateny znajdujące się u wejścia do portu są najpiękniejszymi miejscami spacerowymi. Stąd właśnie roztacza się widok na morze mieniące się odcieniami czerwieni. Legenda głosi, że było to miejsce miłosnych schadzek Marka Antoniusza i Kleopatry.

Odpoczywając w Side, warto zaplanować jednodniowy wyjazd do Antalii – serca tureckiego wybrzeża Morza Śródziemnego. Można tu pospacerować uliczkami starówki oraz odwiedzić marinę pełną zachwycających swym pięknem jachtów. W Antalii znajdują się eleganckie sklepy, galerie rękodzieła, pracownie dywanów oraz zabytki pochodzące z różnych epok. Wciąż można korzystać z łazi tureckich. Kąpiel parowa, peeling i masaż zaserwowane w 700-letniej łaźni Balik Pazari mogą stać się większym przeżyciem niż pobyt w nowoczesnym spa. Fani życia nocnego znajdą też coś dla siebie. Nie można opuścić organizowanych pokazów tańca derwiszów i tańca brzucha. Można się również wybrać na degustację dań i win pochodzących z różnych części kraju. Zarówno tutejsze bary, jak i piętrowe dyskoteki pękają w szwach do późnych godzin nocnych.

Najcenniejsze zabytki Side:
- Amfiteatr;
- Świątynia Apolla;
- Agora;
- Łaźnia turecka przekształcona obecnie w bibliotekę.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry